Bombay Gymkhana Maharashtra State Open Squash Finals

Gaurav Nandrajog and Mandy Kennedy win HSBC Maharashtra SquashICL Academy’s Gaurav Nandrajog came from behind to beat compatriate Harinderpal Singh 3-2 and win the men event at the HSBC 31st Maharashtra State Open Squash Championships  held at the Bombay Gymkhana, Mumbai. Gaurav beat Harinder 2-9 7-9 10-8 9-0 9-2 in a match lasting over an hour.  Women: Mandy Kennedy (England) bt Shivangi Paranjpe (Mah) 7-9, 9-4, 9-6, 9-4. Boys U-19: Sandeep Jangra (Mah) bt Vikram Malhotra (Mah) 9-1, 9-7, 7-9, 9-4. Boys U-17: Vikram Malhotra (Mah) bt Cyril Kuhn 9-0, 9-2, 9-2. Boys U-15: Aadit Zaveri (Mah) bt Abhishek Pradhan (Mah) 9-0, 9-3, 9-0. Boys U-13: Mahesh Mangaonkar (Mah) bt Shashi Pandey (Jindal) 9-3, 9-1, 9-2. Boys U-11: Raghav Mehrotra (Mah) bt Yohan Pandole (Mah) 9-3, 9-7, 9-5. Girls U-19: Shivangi Paranjpe (Mah) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-1, 9-1, 9-1. Girls U-17: Shaheda Madraswala (Mah) bt Namrata Purohit (Mah) 9-1, 9-7, 9-5. Girls U-15: Ankita Sharma (Mah) bt Soumya Karki (Mah) 6-9, 5-9, 9-6, 9-4, 9-1. Girls U-13: Soumya Karki (Jindal) bt Sachika Balvani (Mah) 9-5, 2-9, 9-6, 10-9. U-9: Rajat Agarwal (Mah) bt Sandeep Paswan (Jindal) 9-6, 9-2, 9-3. Over-35: Manish Chotrani (Mah) bt Jehangir Surti (Mah) 9-0, 9-0, 9-0. Over-45: Chandrakant Pawar (Mah) bt Anant More (Mah ) 9-4, 9-5, 4-9, 10-8. Over-55: Kishanlal Passi (Mah) bt Haresh Melwani (Mah)9-6, 9-1, 9-4. Professionals: Dalip Tripathi bt Mahesh Verma (Mah) 9-1, 9-2, 9-1

Bombay Gymkhana Maharashtra State Open Squash Championship

31st HSBC-Bombay Gymkhana Maharashtra State Open Squash Championship, co-sponsored by Westside and Lee, held at the Bombay Gymkhana

Semi-finals:
Men: Gaurav Nandrajog (Chennai) bt Manish Chotrani (Mah) 9-4, 9-3, 9-2; Harinderpal Singh (Chennai) bt A. Partibhan (Chennai) 4-9, 9-1, 9-6, 7-9, 9-5
Women: Mandy Kennedy (Eng) bt Madhura Paranjpe (Mah) 9-1, 9-0, 9-7; Shivangi Paranjpe (Mah) bt Rhea Bhandare (Mah) 9-1, 9-3, 9-2 Read more of this post

CCI Indiabulls Western India Squash Championship

Men’s Open: Ritwik Bhattacharya bt Harinderpal Singh (Chennai) 9-5, 9-1, 9-5
Women: Joshna Chinappa (Chennai) bt Shivangi Paranjpe 9-3, 9-3, 9-0
Boys: U-19: Vikram Malhotra bt Sandeep Jangra 10-8, 4-9, 10-9, 5-9, 9-0
U-17: Vikram Malhotra bt Cyril Kuhn (Chennai) 9-5, 9-1, 9-5
U-15: Mahesh Mangaonkar bt Aadit Zaveri 9-4, 2-9, 9-2, 9-4
U-13: Mahesh Mangaonkar bt Caran Arora 9-3, 9-2, 9-3
U-11: Raghav Mehrotra bt Kunj Rawani 9-4, 9-5, 9-6
Girls: U-19: Shivangi Paranjpe bt Sachika Balwani 9-2, 9-1, 9-4
U-15: Ankita Sharma bt Sachika Balwani 9-7, 9-3, 7-9, 9-5
Pro: Sanjay Pawar bt Sachin Jadhav 9-1, 9-0, 9-4
In the semifinal Harinder defeated national finalist Gaurav Nandrajog, 9-3, 3-9, 9-6, 10-8 in a match that lasted one hour and 45 minutes. Ritwik beat Vikas Jangra 9-0, 9-3, 9-2 in the other semi.

Junior National Squash Finals, Kolkata 2006

India national junior squash winnersResults of the finals of the Indian Junior National Championship 2006 held at Calcutta Racket Club, Kolkata:
 BU11 – Kush Kumar {ND} beat Raghav Mehrotra {MAH} 9-4 9-1 9-0
 BU13 – Mahesh Mangaonkar {MAH} beat Karan Thariamal {RAJ} 9-6 10-8 9-3
 BU15 – Ravi Dixit {TN} beat Aditya Jagtap {MAH} 9-7 9-1 9-0
 BU17 – Vikram Malhotra {MAH} beat Sujat Barua {TN} 9-0 9-0 9-2
 BU19 – Parth Sharma {TN} beat Naresh Kumar {TN} 9-3 9-5 9-3
 GU11 - Lakshya Ragavendran {TN} beat Likhitta Dugar {TN} 9-5 9-0 9-5
 GU13 – Saumya Karki {MAH} beat Anaka Alankamony {TN} 10-8 1-9 10-8 9-6
 GU15 – Harita Om Prakash {TN} beat Dheeya Somaya {MP} 9-3 9-2 9-3
 GU17 – Surbhi Misra {RAJ} beat Shivangi Paranjpe {MAH} 9-7 9-7 9-5
 GU19 – Dipika Pallikal {TN} beat Anwesha Reddy {TN} 9-4 9-1 9-3

Willingdon Little Masters Finals

U-19 final: 1-Sandeep Jangra bt 2-Vikram Malhotra 9-5, 9-1, 9-5
Semifinals: Jangra bt Cyrus Vakil 9-0, 92, 9-0; Malhotra bt Naishad Lalwani 9-1, 9-5, 9-0

U-17 final: 1-Vikram Malhotra bt 3-Cyril Kuhn (TN) 9-6, 9-6, 6-9, 9-6
Semifinals: Kuhn bt 2-Laxman Joshi (Jindal Squash Academy) 9-2, 9-2, 9-2; Malhotra bt Karan Malik (TN) 10-8, 9-6, 9-6

U-15 final: 1-Karan Malik (TN) bt 2 Aadit Zaveri 10-8, 9-0, 9-2
Semifinals: Zaveri bt 3-Mahesh Mangaonkar 9-4, 96, 9-4; Malik (TN) bt Aakash Borwankar 9-0, 9-0, 9-0

U-13: 1-Mahesh Mangaonkar bt 3-Caran Arora 9-1, 9-6, 9-2

U-11: 2-Raghav Mehrotra bt 1-Arjun Kochhar 9-7, 9-1, 9-5

Girls U-19: 1-Shivangi Paranjpe bt 2-Harita Omprakash (TN) 6-9, 10-8, 9-2, 9-5
U-15: 1-Harita Omprakash (TN) bt Dheeya Somaya (Indore) 9-2, 9-5, 9-1.
Boys & girls U-9: Rajat Agarwal bt Sandeep Paswan 9-4, 9-6, 9-1.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 1,370 other followers